تاریخچه

تأسیس گروه آموزشی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی


پس از بازنگری برنامه آموزشی دوره دکترای عمومی دندانپزشکی در سال 1379، گروه آموزشی سلامت دهان به گروه های آموزشی دانشکده های دندانپزشکی کشور اضافه گردید. در این راستا اقدامات لازم از قبیل تشکیل کمیته دندانپزشکی جامعه نگر با حضور آقایان دکتر احمد جعفری، دکتر سیدجلال پورهاشمی و دکتر مهدی قندهاری مطلق در سال 1380 تشکیل گردید. سپس یک دندانپزشک عمومی (سرکار خانم دکتر پاکدامن) به عنوان بورسیه به استرالیا اعزام و با پذیرش اولین دوره دکترای تخصصی (PhD) سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی در برنامه مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و هلسینکی فنلاند، 3 نفر از دستیاران (دکتر محمد رضا خامی، دکتر رضا یزدانی، دکتر سیمین زهرا محبی) بعنوان متعهد خدمت در دانشکده دندانپزشکی تهران انتخاب شدند. سپس فضا و امکانات لازم تهیه و کمیته دارای فضای مستقل شد. در سال 1384 گروه آموزشی با مدیریت دکتر احمد جعفری تشکیل گردید.


راه اندازی دوره دکترای تخصصی (PhD) سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی


با توجه به نیاز مبرم دانشکده های دندانپزشکی کشور به تامین هیات علمی، راه اندازی دوره دکترای تخصصی در دستور کار قرار گرفت. به منظور راه اندازی دوره ابتدا موافقت اولیه اخذ و سپس تهیه فضا و امکانات لازم با مشارکت دانشکده و تخصیص بودجه از سوی دانشگاه انجام گردید. سپس مراتب به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی منعکس و تیم ارزیابی کننده متشکل از نمایندگانی از دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، کرمان و یزد از امکانات دانشکده بازدید بعمل آوردند که در نتیجه آن راه اندازی این دوره بصورت مستقل (بدون مداخله گروه ها و یا کشورهای دیگر) به عنوان اولین دوره دکترای تخصصی PhD کشور در دندانپزشکی مورد تصویب و ابلاغ قرار گرفت.

راه اندازی دوره MDPH دندانپزشکی


دوره آموزشی MDPH یک دوره تحصیلات تکمیلی در رشته "سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی" یا "Community Oral Health" است که در آن دانش آموختگان دوره دکتری عمومی دندانپزشکی برای ایفای نقش های آموزشی و مدیریتی در نظام سلامت کشور آماده می شوند.
این دوره براساس مجوز شماره 13267/140/د/93 مورخ 27/08/93 شورای آموزش دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اولین بار در کشور، توسط گروه آموزشی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی راه اندازی شد و نخستین دوره پذیرش دانشجو در بهمن ماه سال 1394 صورت گرفت.